Skip to main content

Zdrowe odżywianie psa brzmi jak łatwy cel, ale są pewne pokarmy, na które trzeba uważać. Podczas gdy psy na wolności mają silne usposobienie, oswojone zwierzęta są bardziej podatne na surową jakość niektórych pokarmów. Wiedza o tym, jakich pokarmów unikać, pomoże uchronić Twojego psa przed niepotrzebnymi przykrościami.

Każdy właściciel psa wie, jak bardzo psy kochają kości, ale nie wszystkie kości są dobre dla twojego zwierzaka.

Jeśli chodzi o żywienie psów, kości mogą stanowić doskonałe źródło białka i niektórych minerałów. Niestety, istnieje negatywna strona kości, która może być szkodliwa, a nawet niebezpieczna dla Twojego psa. Dlatego tak ważne jest, abyś uważał na to, które kości pozwalasz jeść swojemu psu.

Najgorsze kości to te, które są kruche i mają tendencję do odpryskiwania. Obejmuje to kości wieprzowe, kości jagnięce, kości z kurczaka i wszelkie kości, które wytwarzają odłamki. Gotowane kości każdego rodzaju mogą stać się kruche i odłamać się w niebezpiecznych poszarpanych kawałkach.

Te ostre kawałki mogą utknąć w gardle lub przewodzie jelitowym psa, powodując silny ból i cierpienie. Pozostawione bez leczenia, pies może umrzeć z powodu blokady i szkód, które kości mogą spowodować. I może to nastąpić bardzo szybko.

Ucieszy Cię wiadomość, że nie musisz pozbawiać swojego psa żywienia dostępnego z kości. To po prostu kwestia wiedzy, które kości są najbezpieczniejsze.

Jeśli zamierzasz karmić psa kośćmi, wybierz grube kości golonki i okrągłe kości, takie jakie znajdziesz w wołowinie. Twój rzeźnik może dostarczyć ci te kości. Możesz nawet dostać je bez kosztów, co jest wielkim bonusem, biorąc pod uwagę koszt karmy dla psów.

Kości z mięsem zapewniają doskonałe odżywianie psa, ale możesz zwiększyć ich wartość, dodając inne składniki do diety psa – składniki, których w przeciwnym razie nie mógłbyś rozważyć karmienia psa.

Możesz wydać pieniądze na drogie, specjalnie opracowane posiłki dla psów, ale bądź pewien, że wiesz, że to dobry wybór. Sprawdź etykietę, aby upewnić się, że pierwsze składniki to całe mięso, a nie produkty uboczne mięsa, kukurydza lub inny produkt. Pamiętaj, że składniki wymienione jako pierwsze mają najwyższą zawartość w opakowaniu. Innymi słowy, jeśli wołowina jest wymieniona jako pierwsza, możesz być pewien, że będzie dobra ilość wołowiny w tej torbie jedzenia.

I odwrotnie, jeśli kukurydza lub pszenica jest wymieniona na górze, karma będzie dostarczać mało wartości odżywczych dla psa, ponieważ jej głównym składnikiem jest wypełniacz.

Świeże mięso jest zawsze najlepsze, ale musi być ugotowane, aby usunąć wszelkie szkodliwe bakterie. Wymieszaj je z tartą marchewką i zmielonymi skorupkami jaj, aby zwiększyć ilość witamin, minerałów i wapnia w diecie Twojego psa. Skorupki jaj mają wysoką zawartość witaminy E. Możesz kupić skorupki jaj jako suplement lub po prostu zgnieść te skorupki, które zwykle wyrzucasz po ugotowaniu porannego bekonu i jaj.

Jeśli martwisz się o zdrowie psa, dodaj te dodatkowe kroki i możesz być pewien, że twój pies otrzyma najlepsze odżywianie dla psów, jakie możesz zapewnić.

Psy potrzebują kilku różnych rodzajów składników odżywczych, aby przetrwać: aminokwasów z białek, kwasów tłuszczowych i węglowodanów, witamin, minerałów i wody. Unikalne wymagania żywieniowe Twojego psa będą zależeć od jego wielkości, rasy i etapu życia, wśród innych czynników. Lepsze zrozumienie, w jaki sposób psy wykorzystują różne składniki odżywcze zawarte w żywności i suplementach diety dla psów oraz ile ich potrzebują, może pomóc Ci wybrać zdrowszą dietę dla Twojego pupila.

BIAŁKA I AMINOKWASY

Psy nie mogą przetrwać bez białka w swojej diecie. Białko dietetyczne zawiera 10 specyficznych aminokwasów, których psy nie mogą wytworzyć samodzielnie. Znane jako aminokwasy egzogenne, stanowią one budulec dla wielu ważnych związków biologicznie czynnych i białek. Ponadto, przekazują łańcuchy węglowe potrzebne do wytwarzania glukozy na energię. Wysokiej jakości białka mają dobrze zbilansowaną zawartość wszystkich niezbędnych aminokwasów. Badania pokazują, że psy potrafią rozpoznać, kiedy w ich pożywieniu brakuje jednego aminokwasu i będą unikać takiego posiłku. Psy są znane z selektywnego wybierania pokarmów o wysokiej zawartości białka. Nie wiadomo, czy jest to po prostu kwestia smaku, czy też złożona odpowiedź na ich biologiczne zapotrzebowanie na wszystkie 10 niezbędnych aminokwasów. Jednak psy mogą przetrwać na diecie wegetariańskiej, o ile zawiera ona wystarczającą ilość białka i jest uzupełniana witaminą D w suplementach diety dla psów.

TŁUSZCZE I KWASY TŁUSZCZOWE

Tłuszcze dietetyczne, pochodzące głównie z tłuszczów zwierzęcych i olejów z nasion różnych roślin, stanowią najbardziej skoncentrowane źródło energii w diecie. Dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie i służą jako nośniki dla ważnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Kwasy tłuszczowe odgrywają rolę w strukturze i funkcji komórek. Tłuszcze spożywcze mają tendencję do poprawiania smaku i tekstury karmy dla psów, jak również. Niezbędne kwasy tłuszczowe są konieczne do utrzymania zdrowej skóry i sierści psa. Szczenięta karmione dietami o bardzo niskiej zawartości tłuszczu rozwijają suchą, szorstką sierść i zmiany skórne, które stają się coraz bardziej podatne na infekcje. Niedobory tak zwanej rodziny niezbędnych kwasów tłuszczowych „omega-3” mogą być związane z problemami ze wzrokiem i upośledzoną zdolnością uczenia się. Wykazano, że inna rodzina niezbędnych kwasów tłuszczowych, zwana „omega-6”, ma ważne efekty fizjologiczne w organizmie.

Dostarczanie ważnych składników odżywczych poprzez zdrową dietę i suplementy diety dla psów przejdzie długą drogę do zapewnienia długiego i zdrowego życia dla Twojego psa rodzinnego.

 

Close Menu

Wszystko o psach

Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji psów, o których być może zapomniałeś dać swojemu psu. Sprawdź i dowiedz się, czy pominąłeś coś na liście.
Naucz swojego psa kilku sztuczek. Możesz także trenować je, aby zachowywać się prawidłowo. Te działania mogą być również zabawą dla was obu. Robiąc to, nie zapomnij zawsze nagradzać swojego psa za każdą dobrą pracę, którą wykonują.
Pozwól swojemu psu ćwiczyć i grać. Spacer lub zabawa z psem to nie tylko świetne ćwiczenie dla ciebie i dla twojego zwierzaka, ale także dobry sposób na nawiązanie więzi z nimi. Frisbee lub piłka byłyby świetnymi zabawkami dla twojego zwierzaka. Tylko upewnij się, że jest zbyt duży, aby mogli go połknąć.